25 берез. 2025 17:00
14
Як ремонтувати пошкоджену арку над Чорнобильською АЕС
Захисна арка над зруйнованим енергоблоком Чорнобильської АЕС не була розрахована на бойові дії.
Після того, як росіяни поцілили в арку «Шахедом», конструкція більше не може повноцінно виконувати покладену на неї задачу. Про це в коментарі The New York Times розповів американський інженер Ерік Шміман, який 15 років працював над цим інженерним проектом на посаді старшого технічного радника.
Арка була насунута на будівлю 4-го енергоблоку у 2016 році, ставши найбільшою рухомою конструкцією у світі. Майже півсотні країн і міжнародних організацій витратили близько 1,7 мільярда доларів на її будівництво. 14 лютого російський безпілотник вартістю близько 20 000 доларів пробив отвір у сталевій оболонці цієї споруди і спричинив пожежу.
«Ми провели багато аналізів безпеки, враховуючи багато поганих речей, які можуть статися. Ми розглядали землетруси, торнадо, сильні вітри, 100-річні снігопади, усілякі речі. Ми не розглядали воєнні дії», – розповів Ерік Шміман.
Зазначимо, що початкову пожежу вдалося швидко загасити. Втім за цим почала тліти водонепроникна мембрана всередині ізоляції арки, що тривало майже три тижні.
Пожежникам в альпіністському спорядженні довелося пробивати отвори у зовнішньому шарі щита, шукаючи вогонь, і розбризкувати воду всередині конструкції, яку від початку проектували так, щоб вона завжди залишалася сухою.
Рівень радіації за межами АЕС все ще в нормі, але незрозуміло, як тепер ремонтувати пошкоджену арку.
Читайте також: Російський дрон влучив в укриття, яке береже світ від радіації зруйнованого енергоблоку Чорнобильської атомної станції
Чорнобильська АЕС: 7 березня ліквідацію наслідків удару російського БпЛА завершено
Київ.info, світлина з відкритих джерел