Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
чт, 10 квітня
+2
$   41.28
  45.55

Перші кіборги: все про Крути

11 лют. 2025 17:31

Культура
0

41

0
Перші кіборги: все про Крути

Герої Крут – чому важливо пам’ятати про подвиг молодих патріотів та які наслідки мала битва під Крутами для сучасної України.


Перші кіборги: все про Крути

Бій під Крутами, коротко: як це було?

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року. Щороку, саме в цю дату, 29 січня Україна вшановує пам'ять Героїв Крут — юних українських патріотів, які у 1918 році, стали на захист молодої Української Народної Республіки. Ця дата є одним із найяскравіших прикладів героїзму, самопожертви та національної гідності в історії української держави, яка захищалася від неочікуваного наступу московитів.

Бої під Крутами тривали близько шести годин, у них загинуло від 70 до 100 бійців з української сторони. При цьому втрати більшовицьких військ «офіційно» сягнули 300 людей, хоча за деякими даними, загиблих та поранених було значно більше.

Значення бою під Крутами було колосальним для української держави та у міжнародному розрізі. Бій під Крутами дав змогу підписати Берестейський мирний договір – перший мир Першої світової війни, згідно з яким УНР стала суб’єктом міжнародних відносин.

Бій під Крутами: причини

Що таке бій під Крутами? Це один з епізодів радянсько-української війни, яка почалася наприкінці грудня 1917 року. Із проголошенням 12 грудня 1917 року у Харкові Української Радянської Республіки з Росії почала надходити допомога більшовицьким силам в Україні. Під командуванням Антонова-Овсієнка до 30 тисяч більшовиків прямували на Київ залізницею Харків-Полтава-Київ, а з північного сходу у напрямку Курськ-Бахмач-Київ наступав загін Муравйова.

Тоді російсько-українська війна мала, як і зараз, гібридний характер з боку Росії. Попри публічні заяви про підтримку самовизначення народів, петроградський Раднарком оголосив війну УНР, щойно українці проголосили власну державність і спробували вийти з-під впливу Росії.

Наступаючі більшовицькі частини грабували українські міста і села. Так, зокрема, було пограбовано Троїцький монастир у Батурині.

У цей час у Києві розпочалося повстання на заводі «Арсенал», спрямоване проти Української Центральної Ради. Тому збройні сили УНР перекинули на придушення антиукраїнського виступу. Відповідно українського війська просто не вистачало, щоб оборонятися з усіх сторін.

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 біля залізничної станції Крути (між Бахмачем та Ніжином). Українські сили йшли під командуванням сотника Аверкія Гончаренка.

Перші кіборги: все про Крути

Герої Крут: хто вони?

  • Бій за майбутнє під Крутами росіянам дали близько 1000 відважних молодих патріотів України. Це старшини та курсанти старших курсів 1-ої Київської військової школи ім. Б.Хмельницького, що мали бойовий досвід набутий на фронтах Першої світової війни,
  • 115–130 осіб першої сотні Студентського куреня, які були озброєні 16 кулеметами та залізничною платформою з гарматою.
  • Також до них приєдналися добровольці з Вільного козацтва («Курінь смерті»).
  • Перша сотня Студентського куреня складалася із студентів Київського університету Св. Володимира, Українського народного університету та учнів старших класів гімназії ім.Кирило-Мефодіївського братства Києва. Командиром був  – старшина Андрій Омельченко.

Зі сторони московитів військових було значно більше. Більшовицькі сили там нараховували близько 6 тисяч солдатів та балтійських матросів. За даними дослідників, у бою безпосередню участь взяли до 3 тисяч осіб.

Бій на станції Крути закінчився організованим відступом українських частин на потязі.

Згідно інформації про Крути, у полон до більшовиків під час бою потрапили 7 поранених студентів, які були відправлені до Харкова. Ще 27 студентів під час відступу у темряві потрапили до рук більшовиків.

Трагедія під Крутами і досі у всіх на слуху. Адже росіяни катувати студентів, після чого стратили.

Як відомо з історичних джерел, після битви під Крутами,  гімназист Пипський перед розстрілом почав співати гімн «Ще не вмерла Україна», інші студенти його підтримали.

Тіла страчених поховав місцевий священик на кладовищі в с.Печі. Пізніше тіла загиблих героїв було з почестями перепоховано на Аскольдовій могилі у Києві.

Загиблих учасників бою під Крутами, за різними даними було від 80 до 100 людей, у тому числі й страчених після бою студентів. При цьому більшовики понесли втрати щонайменше 300 вбитими.

Втім, на думку деяких дослідників, загальні втрати росіян могли складати до 1500 убитих та поранених.

Залізнична станція Крути: як радянська влада приховувала правду

У СРСР героїв Крут непросто не визнавали, інформації про них відверто ігнорували та приховували. Крім того, їх подвиг намагалися максимально применшити. До прикладу, за деякими даними, Муравйов стверджував, що боровся під Крутами два дні, а протистояли йому потужні війська УНР з спеціально навчених та максимально озброєних вояків з загону Петлюри.

Крім того, в певні період радянського часу, вбитих крутян кваліфікували як зрадників. Студентські могили з Аскольдової гори забрали і спочатку виростили на тому місці парк. Пізніше, після Другої Світової Війни тут поховали радянських вояків, полеглих під час визволення Києва.

З часу подій уперше про увічнення пам'яті студентів згадали в 1990-х рр., коли Народний Рух України встановив тут дерев'яний хрест. Вже у 1998-му силами товариства «Броди-Лев» неподалік з'явився курган зі стелою. Тільки 25 серпня 2006 року Меморіал пам'яті героїв Крут на залізничній станції Крути нарешті відкрили з участю Президента Віктора Ющенка. Автор меморіалу, Анатолій Гайдамака, представив пам'ятник як насипаний пагорб заввишки 7 метрів, на якому встановлено 10-метрову червону колону.

Червона колона мала нагадувати про подібні колони Київського Університету, звідки були більшість студентів під Крутами. Біля підніжжя пагорба побудовано капличку, а поруч із пам'ятником викопано озеро у формі хреста. 2008 року меморіал доповнили сімома вагонами і відкритою залізничною платформою військового ешелону, які встановлено на рейках по 4 з двох боків. Також встановлено вагони подібні до тих, якими крутянці їхали на фронт. Меморіальний комплекс «Пам'яті героїв Крут» розташовано у Чернігівській області, Борознянському районі, Печівської сільради у селі Пам’ятне на вулиці  Героїв Крут, 38.

Перші кіборги: все про Крути - фото 2

Події під Крутами: цікаві факти

  1. Історики вважають, що на фронт Студентський курінь відправляти ніхто не планував, а під Крутами ці юнаки опинилися за збігом обставин. Зокрема через те, що під час свого «вишколу» в Києві перетнулися в казармах з юнкерами, які щойно повернулися з району Крут (з-під Бахмача) в столицю з вимогою ротації та підкріплення. Студентський курінь запропонував стати таким «підкріпленням», а військове керівництво УНР на це погодилося, помилково вважаючи чернігівський напрямок відносно безпечним.
  2. «Перші кіборги». Сміливість та жертовність крутянців зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту в нинішній російсько-українській війні.
  3. Символіка крутянців - червоно-чорний тризуб, одна половина якого схожа на літеру «К».
  4. 5 березня 1918 року Військовим міністерством УНР було утворено комісію для з’ясування обставин бою під Крутами. До її складу увійшов член Центральної Ради Олександр Шульгин, який втратив у бою під Крутами брата — Володимира Шульгина.
  5. На державному рівні День пам’яті героїв Крут почали відзначати тільки з 2003 року.

Читайте також: Кіборги Донецького аеропорту: історія, яку варто знати всім

Київ.infoфото з відкритих джерел