Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
ср, 22 січня
+1
$   42.03
  43.87

Кіборги Донецького аеропорту: історія, яку варто знати всім

16 січ. 2025 14:00

Суспільство
0

7

0
Кіборги Донецького аеропорту: історія, яку варто знати всім

Українські кіборги – це приклад стійкості та незламності українських захисників, приклад мужності та відданості ідеалам вільної та незалежної української держави. Сьогодні Київ.info вирішив зібрати всі відомі факти про героїчних захисників Донецького аеропорту.


Кіборги Донецького аеропорту: історія, яку варто знати всім

Українські кіборги: хто вони?

Хто такі кіборги? Вперше цей термін з’явився у науковій фантастиці, як скорочення від «кібернетичний організм». Фактично, це біологічний організм, що містить механічні або електронні компоненти, що надає цьому організму надвелику силу та потужний інтелект. Саме такими, сильними, розумними та винахідливими, побачили російські найманці захисників Донецького аеропорту. В одному з перехоплених записів, невідомий російський бойовик, намагався пояснити керівництву, чому вони не можуть взяти Донецький аеропорт, хоча мають для цього все необхідне озброєння. «Просто киборги какие-то», - сказав найманець.

Для України з 2014 року кіборги – це героїчні українські добровольці, учасники оборони Донецького аеропорту імені Сергія Прокоф’єва, які в надважких умовах, без суттєвої допомоги ззовні, змогли утримувати позиції та виконувати накази командування протягом 242 днів.  

Варто зазначити, що слово кіборги навіть увійшло до словників. Зокрема, «Мислово» визнав «кіборгів» словом 2014 року. Того ж року, тодішній Президент України Петро Порошенко, записав новорічне звернення, використовуючи це слово. Від «кіборгів» українську поповнили й неологізми  - кіборгпорт та кіборгиада.

Кіборги Донецького аеропорту: історія, яку варто знати всім

Бої за донецький аеропорт точилися з вересня 2014 року до 23 січня 2015 року. Якщо порахувати у днях, скільки тривала оборона донецького аеропорту, то ця цифра просто вражає – 242 дні. Проросійські бойовики та українські захисники билися за контроль над Донецьким міжнародним аеропортом, та на момент проведення Антитерористичної операції на українському сході, ця битва стала найбільшим протистоянням окупантів та українців.

Аеропорт мав особливе значення для забезпечення логістики Збройних сил України, це розуміли росіяни і попри будь що, намагалися видавити добровольців з цього об’єкту.

Історія мирного ДАПу

У травні 2012 року тодішній Президент України Віктор Янукович перерізав символічну стрічку та відкрив меморіальну дошку видатного композитора Сергія Прокоф’єва, іменем якого названо аеропорт, а разом з тим, й новий термінал донецького аеропорту, який збудували перед самим стартом масштабної для всієї країни спортивної події - Євро-2012.

Кіборги Донецького аеропорту: історія, яку варто знати всім - фото 2

«Відкриття нового терміналу Міжнародного аеропорту «Донецьк» імені Сергія Прокоф'єва є черговим свідченням того, що Україна гідно складає іспит на прийняття такого грандіозного спортивного свята, як фінальна частина Євро-2012. Ми зобов’язані були показати світовій спільноті, що Україна – сильна країна з економікою, що динамічно розвивається, з високим професійним рівнем», - сказав тоді на відкритті Віктор Янукович.

Україна витратила на будівництво нового летовища 7  мільярдів гривень. Скляні переходи, ліфти, колони – сучасний аеропорт, створений  для комфорту пасажирів. Втім, з приходом «руської весни» в Україну та російським новоутворенням «ДНР» на території Донецької області, мирне життя та робота для донецького аеропорту закінчилася.

Кіборги Донецького аеропорту: історія, яку варто знати всім - фото 3

Наприкінці травня 2014 року бойовики з угрупування «Восток» зайняли підходи до летовища і проникли у новий термінал. Окупантів там одразу ж зустріли бійці 3-го полку Кіровоградського спецназу, які ще з квітня охороняли важливий інфраструктурний та стратегічний об’єкт. Фактично, відтоді на летовищі розпочалися перестрілки між українськими захисниками та російськими найманцями. За декілька днів спецпризначенці вибили росіян з аеропорту, а бої перейшли у нову фазу. Адже згодом на заміну бойовикам прийшли більш досвідченні найманців з важким озброєнням.

В червні 2014 року Донецький аеропорт оголосив про тимчасову неможливість виконувати свою роботу та забезпечити безпеку своїм клієнтам.

Кіборги Донецького аеропорту: історія, яку варто знати всім - фото 4

Героїчна оборона донецького аеропорту

Вже у вересні 2014 року ДАП став місцем потужних боїв. Аеропорт штурмували цілодобово. Це як раз той період, коли Україна та росія готувалися підписати Мінські угоди, тому російські бойовики докладали усіх сил аби відбити цінний об’єкт.

Російські загарбники обстрілювали захисників Донецького аеропорту з БМ-21 «Град», артилерії, проводили атаки під прикриттям танків та БМП. Вісім місяців об’єкт штурмували практично безупинно. Зовсім скоро будівля ДАПу перетворилася на решето. Від ворожих снарядів та під час морозів, ховатися там було максимально складно.

Кіборги Донецького аеропорту: історія, яку варто знати всім - фото 5

Ситуація ускладнювалася щодоби. Коли росіяни зрозуміли, що вибити кіборгів їм не вдасться, вони вирішили знищити аеропорт вщент.

У грудні 2014 року значних руйнувань зазнав старий термінал та інші об’єкти. Підсилити кіборгів, рівно як і підвозити боєприпаси, воду та продукти, українська сторона практично не могла. Кожна операція по підвозу БК була надскладною, адже бої не вщухали, а захисники ДАПу знаходилися практично в повному оточенні росіянами.  

13 січня 2015 року остаточно впала диспетчерська вежа, яку утримували українські бійці. У новому терміналі бої точилися за різні його поверхи — на фінальних етапах битви оборонці утримували перший поверх, а підвал та верхні поверхи контролювалися супротивником.

Кіборги Донецького аеропорту: історія, яку варто знати всім - фото 6

Поки тривала оборона донецького аеропорту, українські війська змогли взяти під контроль Піски, Авдіївку, Опитне, Водяне та в цілому, покращити оперативне положення. Тому, як пояснювали українські командири, передчасно покинути ДАП, було неможна. Це б дало росіянам значну перевагу у протистоянні. Тому, завдяки кіборгам донецького аеропорту, вдалося змінити хід так званої Антитерористичної операції, а по суті війни - на користь України.

«Вони витримали, не витримав бетон»

16 січня Генштаб розпочав операцію із деблокування захисників аеропорту. У цей час, бойовики підірвали перекриття між поверхами, оборонці ДАПу, поранені та контужені, чекали на підмогу, але в тумані, група з деблокування, вийшла на позиції супротивника і потрапила в полон…

19 січня 2015 року окупанти вперше підірвали термінал, скинувши туди мішки з вибухівкою. Стіни склалися, зірвало дах і перекриття. Споруда проглядалася наскрізь.

Кіборги Донецького аеропорту: історія, яку варто знати всім - фото 7

20 січня 2015 року російські окупанти підірвали новий термінал, бетонні перекриття і стеля у багатьох секціях обвалилася, ховаючи під собою українських героїв. О 14:56 пролунав другий вибух у новому терміналі. Близько трьох тонн тротилу — три поверхи терміналу перестали існувати. Всередині вижили менше половини захисників з 55, що там залишалися.

Останні 16 чоловік 21 січня здалися в полон. Важкопоранених відправили в лікарню, решту катували. Вже 22 січня 17-х полонених росіяни примусили йти вулицями Донецька у так званому «параді»...

Протягом наступних днів декілька десятків бойовиків в околицях летовища були знищені силами української розвідки.

27 січня ЗСУ відвоювали частину аеропорту, щоб забрати тіла сімох загиблих воїнів.

Останніх п'ятьох «кіборгів» віддали українській стороні 22 лютого 2015 в рамках обміну 139 на 52.

У березні 2015 року на території нового терміналу українські полонені під конвоєм озброєних окупантів розчищали завали та діставали тіла загиблих побратимів.

Рештки загиблих героїв були доставлені до моргу Донецька, а пізніше передані до м. Дніпра.

Кіборги Донецького аеропорту: історія, яку варто знати всім - фото 8

Захисники Донецького аеропорту: хто боронив ДАП

За 242 дні в обороні ДАПу взяли участь бійці з різних бригад та добровольчих батальйонів, а саме:

  • 3-й ОПСПП
  • 93-я ОМБР
  • 79-а ОАМБР
  • 17а ОТБР
  • ДУК «Правий сектор»
  • 90 ОАМБ
  • 74 ОРБ
  • 95 ОМБР
  • 91 інженерний полк
  • 81 ОМБР
  • 25 ОПДБР
  • 30 ОМБР
  • Загін СБУ
  • Полк Дніпро 1
  • Зведений загін Дикі качки
  • Карпатська січ
  • Батальйон ОУН.

За даними Генштабу, за 242 дні, що тривала  оборона донецького аеропорту, загинув 101 військовий, 440 людей дістали поранень, 9 зникли безвісті.

Зазначимо, що втрати бойовиків за весь час кампанії, склали не менше 800 осіб убитими та 2000 пораненими.

День кіборгів

Оборона донецького аеропорту подарувала Україні нових Героїв, яких ще не бачила сучасна країна. Звісно, що подвиг українських оборонців потрібно було увіковічнити. Тому спочатку, пам'ять захисників ДАПу, було вирішено відзначити 16 січня. 16 січня - день кіборга напівофіційна дата. Її ініціювали самі захисники та їх родини. В цей день прийнято проводити вшанувальні заходи та поминальні обіди. Пізніше, день захисників донецького аеропорту почали відзначати 20 січня. Втім, лише з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році питання офіційного вшанування донецьких кіборгів набуло максимально важливого значення.

Кіборги Донецького аеропорту: історія, яку варто знати всім - фото 9

Наказом Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України встановлено в системі Міністерства оборони України День вшанування захисників Донецького аеропорту, який відтоді офіційно відзначається щороку 20 січня.

З того часу в Україні 20 січня – є Днем вшанування захисників Донецького аеропорту.

Кіборги Донецького аеропорту: історія, яку варто знати всім

Після 2015 року в Україні випустили повнометражний художній фільм «Кіборги. Герої не вмирають». НБУ випустив пам’ятну монету, а Укрпошта - випустила поштову марку на честь українських кіборгів.

Про кіборгів донецького аеропорту відзнято чимало телевізійних сюжетів та програм. Кіборги України стали унікальним явищем не тільки для країни, а й для всього світу. Адже історія кіборгів – це історія добровольців, які ціною власного життя та здоров’я, виконували наказ та захищали свою землю від чобота російського окупанта.

Кіборгам АТО, вдалося міцно скувати сили противника. Саме після того, як упав ДАП, розпочалися криваві бої за Дебальцево.

Київ.info, світлини з відкритих джерел