Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
пн, 14 квітня
+15
$   41.39
  46.92

Як захиститися від укусів та куди здати кліща: поради для киян

9 квіт. 2025 14:52

Здоров’я
0

6

0
Як захиститися від укусів та куди здати кліща: поради для киян

Обережно: кліщі! Як захиститися та що робити, коли вкусили?


З ранньої весни і до пізньої осені в Україні, та в Києві зокрема, залишається загроза укусів кліщів. Небезпечними ці комахи є як для тварин, так і для людей. Тому під час прогулянок на природі чи просто по траві, варто завжди ретельно оглядати себе, дітей та домашніх улюбленців.

Небезпека іксодових кліщів полягає в тому, що вони можуть переносити вірусний енцефаліт та бореліоз, більш відомий як хворобу Лайма. Найкращий метод вберегтися – бути пильним. Адже кліща до дому можна принести на: одязі, взутті, з домашніми тваринами, на букетах квітів чи навіть сумках. Тому після прогулянки візьміть за правило: прискіпливий огляд одягу, взуття, поверхні шкіри та волосся.

Допоки кліщ не присмокчеться, загрози нема, тож краще виявити його ДО укусу. Крім того, пам’ятайте, переважна більшість кліщів не переносять енцефаліт та хворобу Лайма, тому заздалегідь на панікуйте.  

Якщо людину або тварину все ж таки вкусив кліщ, потрібно слідкувати за температурою тіла наступні 2 тижні та в разі будь-яких змін у самопочутті – звернутися до лікаря. Якщо не можете самостійно дістати кліща, зверніться до найближчого травмпункту.

Травмпункти м. Києва по районах:

Як захиститися від укусів та куди здати кліща: поради для киян

Як захиститися від укусів та куди здати кліща: поради для киян - фото 2

Як уникнути укусу кліщів: поради

  • Одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами та штани. Одяг має добре прилягати до тіла, шкарпетки мають бути максимально високими. На голові завжди має бути світлий головний убір.
  • Використовуйте репеленти, що відлякують кліщів.
  • Якщо збираєтеся проводити багато часу на природі – місце для привалу варто звільнити від сухої трави, гілок та хмизу.
  • Після часу на природі обов’язково зніміть речі в яких були, огляньте їх та ретельно виперіть.
  • Для відпочинку та прогулянок обирайте сонячні місця на відкритих галявинах, подалі від кущів і високої трави.
  • Якщо багато ходите по лісу, намагайтеся йти по центру стежки, щоб кущі та трава були якомога далі від вас.
  • Кліщі можуть чатувати на свою жертву і вдень, і вночі. Тому будьте пильними завжди.

Як вберегти собаку/кішку від кліщів

У КП «Київська міська лікарня ветеринарної медицини» закликають, регулярно використовуйте засоби захисту проти кліщів для тварин. Це можуть бути спреї, краплі на холку або нашийники, що допомагають запобігти прикріпленню кліщів до шкіри тварини або нейтралізують їх після контакту.

  • оглядайте тварину щоразу після прогулянок. Ретельно оглядайте шерсть і шкіру вашого улюбленця. Особливу увагу приділіть місцям, де кліщі потенційно мають змогу вкусити вашу тварину: вуха, шия, пахви, подушечки лап та між пальцями;
  • під час прогулянок уникайте густої рослинності та зон з високим рівнем вологості, де кліщі найбільш активні;
  • подбайте про вакцинацію. У ветеринарних клініках доступні щеплення проти певних захворювань, що передаються кліщами;
  • якщо кліщ уже вкусив тварину, не намагайтеся видалити його самостійно – зверніться до ветеринарного лікаря.

Як захиститися від укусів та куди здати кліща: поради для киян - фото 3

Якщо кліщу все ж вдалося вас вкусити, комаху можна здати на дослідження. Насправді, в протоколах лікування ні в США, ні в Європі, такої рекомендації немає, адже це пов’язано зі страховими витратами. Втім, якщо ви продовжуєте непокоїтися і хотіли б якомога раніше знати, чи даний кліщ є небезпечним для вашого здоров’я, розказуємо, куди везти кліща на аналіз в Києві.

Де здати кліща на аналіз в Києві?

Щоб точно дізнатися, чи інфікував вас кліщ, потрібно здати аналізи. Нажаль, на наступний день, такі аналізи вам ні про що не розкажуть. Потрібно буде чекати. Тому варто звернутися до сімейного лікаря, який вирахує вам термін, коли буде потрібно зробити серологічні обстеження.

Найшвидше про ймовірність інфікування вам зможе розповісти дослідження кліща. У Києві існує чимало приватних медичних лабораторій, куди здають кліща на аналіз. Часто кажуть, що зробити це можливо тільки за умови, якщо кліщ цілий та живий. Втім, завдяки сучасним технологіям, перевірити на наявність хвороби, можна й мертвого кліща (не більше 48 годин після видалення).

Якщо ж хочете довезти комаху живою до лабораторії, вам буде потрібно покласти його у чисту суху банку і зав’язати марлею чи бинтом, щоб залишився доступ повітря. Так він і не втече, і не задихнеться. Після дослідження кліща на борелії ви вже будете розуміти, чи варто панікувати.

Куди ж здати кліща на аналіз у Києві? До прикладу, в такі приватні лабораторії: Dіла, Клініка лікаря Дубровського, Invivo, ДНК-Лабораторія, Сінево, та інші. Також на дослідження кліща на бореліоз можна здати в лабораторні центри по вул. Герцена 31 або вул. Естонська 3.

Як захиститися від укусів та куди здати кліща: поради для киян - фото 4

Київ.info, фото ілюстративне