6 лют. 2025 10:58
47
Термін відстрочки спливає, що робити?
У більшості військовозобов’язаних спливає термін наданої відстрочки вже у найближчі дні. Що з цього приводу кажуть юристи та адвокати, чи можливо продовжити строк дії відстрочки і за яких умов її скасують?
Верховна Рада України внесла значні зміни до порядку бронювання військовозобов'язаних. Зокрема, всі бронювання, оформлені до 1 грудня 2024 року, втрачають свою чинність від 28 лютого 2025 року. Це означає, що працівники, які мають такі бронювання, можуть бути призвані на службу.
Загалом відстрочку надають до дати, до якої оголошена загальна мобілізація, на сьогодні це 7 лютого 2025 року. Військовозобов’язаним, які оформили відстрочку онлайн, потрібно буде 8 лютого знову зайти в застосунок «Резерв+» і натиснути «Оформити відстрочку». Тоді термін продовжиться ще на три місяці.
Адвокат Дар'я Тарасенко зазначила, що сплив строку, на який надано відстрочку, не означає мобілізацію. Якщо право на відстрочку існує й далі, то зі спливом строку можливо знову оформити відстрочку.
Дар'я Тарасенко пояснила, що на сьогодні лише деякі підстави для відстрочки доступні в «Резерв+», більшість же потрібно оформлювати в паперовому вигляді.
«А чи можна вже продовжувати відстрочку? Чому виникає таке питання? Тому що абсолютна більшість відстрочок, які мають військовозобов’язані на сьогодні розрахована до 7 лютого. Нагадаю, що 31 грудня минулого року Кабмін видав постанову, якою вніс зміни в свою 560-у постанову, зокрема, щодо строків, на які надається відстрочка, а точніше щодо періодичності, з якою цю відстрочку потрібно оформлювати. І ці зміни суттєві. Як було ДО? Майже всі відстрочки, які розглядаються комісією, надавали на період оголошеної загальної мобілізації і коли президент видавав указ, про продовження строку загальної мобілізації, була можливість звернутися до комісії для продовження строку раніше наданої відстрочки.
А як ЗАРАЗ? В існуючій на сьогодні редакції постанові Кабміна взагалі не згадується видання указу президента про продовження загальної мобілізації. Є норма, про те, що певні види відстрочок в залежності від підстав, надаються на той чи інший строк. Зокрема, ми говоримо про студентів, про викладачів. А всі інші підставки, відстрочка оформлюється на період оголошення загальної мобілізації і коли загальна мобілізація продовжується, то відстрочка продовжується автоматично. Що таке автоматично?
Тобто ані військовозобов’язаний не має з цим щось робити, ані комісія чи ТЦК та СП не мають щось робити. Тобто відстрочка має бути продовжена сама по собі із застосуванням технічних можливостей програми, яка обслуговує реєстр. Чи буде саме так на практиці, ми з вами дізнаємося 8 лютого, коли настане цей строк, і коли подивимось, яка інформація з’явиться в нашому Резерв+. Особисто я розраховую, що все буде працювати саме так, як задумано постановою Кабміна, і 8 лютого ті, у кого відстрочка має бути продовжена автоматично, у себе в Резерв+ побачать, що з’явилася нова дата відстрочки через три місяці.
Всі інші мають або 8 лютого, або трохи раніше звернутися до ТЦК та СП для того, щоб оформити собі відстрочку. Але ті, хто переживають і не хочуть розраховувати, що все відбудеться автоматично, з моєї точки зору, вже можуть звертатися до ТЦК та СП з пакетом документів, для того щоб продовжити або оформити відстрочку», - розповіла адвокат.
Автоматично оформлена через «Резерв+» відстрочка буде автоматично скасована в разі виявлення відсутності на неї права під час цифрової взаємодії. Це передбачають зміни, які вніс Кабмін постановою №1558 від 31 грудня 2024 року до Порядку проведення призову, затвердженого постановою №560. Водночас відповідно до внесених змін до пункту 59 Порядку, якщо дані в державних реєстрах свідчать про те, що ви більше не можете користуватися відстрочкою, то відстрочка буде скасована автоматично.
Також внесеними постановою №1558 змінами передбачено, що інформацію про те, чи має людина відстрочку від армії, одразу ж записують до спеціальної бази даних. Це відбувається в той день, коли людина отримує документ про відстрочку або коли їй надсилають повідомлення про те, що відстрочку скасовано. Повідомлення можуть надсилати на пошту, електронну пошту або через додаток "Резерв+".
Якщо система, яка об'єднує всі дані про військовозобов'язаних (Єдиний державний реєстр), не може автоматично підтвердити, що людина має право на відстрочку, то ТЦК та СП зв'яжеться з цією людиною, щоб вона надіслала відповідні документи для продовження раніше наданої відстрочки.
Читайте також: Роз’яснення адвоката щодо проходження ВЛК обмежено придатними
Нагадаємо, що Уряд дозволив підприємствам переброньовувати працівників через портал “Дія” без необхідності очікування 72 години. Ця норма діє з 22 січня до 1 березня для підприємств, які оновили статус критично важливих. Бронювання таких працівників здійснюватиметься в режимі реального часу.
Всі медичні працівники закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, закладів громадського здоров’я, установ, що провадять діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центрів крові, для яких робота у відповідних закладах є основним місцем роботи, можуть бути заброньованими.
Відтак підлягають бронюванню всі військовозобов’язані медичні працівники (за умови, що у відповідних закладах вони працюють за основним місцем роботи):
Для решти фахівців, які працюють у медустановах — обмеження в бронюванні залишаються чинними.
Також право на 100% бронювання отримали усі військовозобов’язані, які займають посади прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Київ.info, фото ілюстративне