4 лют. 2025 12:51
51
В Міноборони пропонують перенести строки
Військовозобов’язані та військовослужбовці, які до 4 травня 2024 року мали статус обмежено придатних, за законом, мають пройти повторну ВЛК до 5 лютого 2025 року. Оскільки до сьогодні не всі бажаючі встигли пройти комісію, в Міноборони пропонують перенести строки.
Зокрема, як повідомили у Міноборони, новим крайнім терміном повторного проходження військово-лікарської комісії обмежено придатними до військової служби громадянами України пропонується встановити 5 червня 2025 року.
«Відповідний законопроєкт зараз готується до розгляду. Документ вносить зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист».
Військовозобов’язані, визнані обмежено придатними, будуть зобовʼязані самостійно звернутися до територіального центру комплектування або через електронний кабінет призовника отримати направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду», - зазначили в Міноборони.
Невиконання або несвоєчасне виконання нової норми буде кваліфіковано як адміністративне правопорушення.
Згідно з чинним законодавством, всі обмежено придатні до військової служби мають повторно пройти медогляд до 4 лютого включно. Однак станом на зараз це змогли зробити лише 25% з них.
Як розповів народний депутат України Олександр Федієнко у своєму ТГ, законопроєкт, яким пропонується внести зміни, ще не пройшов всі необхідні інстанції. Втім штрафувати чи оголошувати в розшук поки що нікого не планують.
«Мене атакують чи буде розглянуто у парламенті найближчими днями вказаний законопроєкт #ЗП12457 - Проект Закону про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист". Мова йде про перенесення термінів проходження військово лікарської комісії.
Якщо відкрити карточку законопроекту, можна побачити що не всі інстанції він пройшов. Враховуючи це та діючий регламент парламенту на мій погляд вказаний законопроект не буде розглянуто», - повідомив нардеп.
Втім, Федієнко заспокоїв громадян, штрафувати поки що не будуть.
«Хочу заспокоїти громадян, що на спільній нараді за участі ОП, Міноборони, ЗСУ, МОЗ, Командування Медичних сил домовились, що буде надіслано відповідну директиву, що до прийняття цього закону, до ТЦК щоб не штрафувати тих осіб, хто не встигне пройти ВЛК до 5 лютого, та не оголошуватимуть їх у розшук», - зазначив Федієнко.
Зазначимо, що раніше повідомлялося, що ті, хто прострочить ВЛК, будуть сплачувати штраф - штраф становитиме від 17 до 25,5 тисяч гривень.
Зазначимо, що тепер військовозобов’язані можуть самостійно подати запит і отримати електронне направлення на ВЛК через мобільний застосунок "Резерв+".
Особисто йти до ТЦК по паперове направлення – не потрібно. Про це повідомив Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
Направлення з’являтиметься у додатку протягом доби. Медогляд необхідно пройти у визначений законодавством строк.
Адвокат Дар'я Тарасенко зазначила, що на сьогодні не існує вимоги про обов’язкове проходження ВЛК обмежено придатними.
«Доки я спостерігаю за баталіями між адвокатами щодо того, чи зобов’язані обмежено придатні, які не отримали повістку від ТЦК та СП самостійно проявити ініціативу і до 4 лютого з’явитися до ТЦК та СП та отримати направлення на ВЛК, у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, яким пропонується внести зміни до закону. А саме, це 4 зміни:
Пропонується, щоб повторний медичний огляд обмежено придатні проходили не всі, а тільки старше 25 років. Тобто юнаки від 18 до 25 років, відповідно до того, чи призовники вони чи військовозобов’язані, на них не покладається такий обов’язком – пройти повторний медичний огляд.
По-друге, це правило не буде розповсюджуватися на осіб з інвалідністю. Особи з інвалідністю, якщо вони є обмежено придатними не будуть зобов’язані зараз проходити повторне медичне обстеження.
По-третє, змінились строки, за які потрібно пройти цей медичний огляд. Як відомо, на сьогодні це 4 лютого і пропонується продовжити ще на 4 місяці, тобто до 5 червня.
І по-четверте, пропонується в самому законі прописати для таких осіб обов’язок проявити ініціативу звернутися до ТЦК та СП та отримати направлення на ВЛК або ж згенерувати таке направлення через Резерв +. А що це означає? Правильно. Це означає, що на сьогодні такого обов’язку не існує. І військовозобов’язані які є обмежено придатними, які не отримали повістку до лютого відповідно не пройшли ВЛК не можуть бути покарані за це.
Але, коли буде прийнятий цей законопроєкт, то в них такий обов’язок виникне і якщо вони цього не зроблять, відповідно може настати адміністративна відповідальність», - пояснила Дар’я Тарасенко.
Довідка з висновком про придатність військовозобов'язаних українців до військової служби після проходження ВЛК дійсна протягом року, - розповіла адвокатка юридичної компанії Riyako&Partners Катерина Аніщенко.
Потім, процедуру потрібно буде проходити повторно. Однак важливо також знати про те, чи потрібно проходити ВЛК знову навіть тим, у кого в довідці вказано дату для повторного проходження військово-лікарської комісії 2026 року і пізніше.
«Дивіться, якщо там є дата, коли треба пройти ВЛК повторно, то, я вважаю, що в такому разі, я можу припустити, якщо не пройти комісію до певної дати, такі особи можуть бути притягнуті до відповідальності, проте в судовому порядку можна буде ці питання оскаржувати», - заявила вона в інтерв'ю «Факти ICTV».