1 черв. 2025 09:26
Міністерство освіти і науки України затвердило Типову освітню програму для старшої школи. Це ключовий документ для втілення цієї реформи. Про це повідомляється на сайті МОН.
Зокрема, програма надає можливості для учнівства 10–12 класів обирати свій освітній шлях.
Вибір профілю навчання. Учень / учениця визначається з пакетним рішенням предметів і курсів, яке входить до профілю за замовчуванням. Обираючи, наприклад, математичний профіль, учень / учениця поглиблено вивчатиме математику й інші обовʼязкові предмети цього напряму.
Вибір курсів, що поглиблюють / розширюють профіль. Учень / учениця вибирає предмети / курси в межах профілю, які допоможуть поглибити знання та вдосконалити вміння у профільному напрямі. Наприклад, комбінаторний аналіз для математичного профілю.
Вибір позапрофільних предметів. Учень / учениця обирає предмети й курси поза профілем для свого всебічного розвитку. Наприклад, навчаючись на математичному профілі, може обрати курс драматургії й театру.
Також навчальний план містить предмети / курси, обовʼязкові для всіх учнів і учениць. Усі предмети, які є обовʼязковими для складання державної підсумкової атестації після 12 класу (у форматі ЗНО / НМТ), учні й учениці вивчатимуть упродовж трьох років.
Що ще змінює Типова освітня програма:
Якою буде кількість годин для вивчення різних освітніх галузей
Типова освітня програма містить типові навчальні плани (таблиці з переліками годин на вивчення предметів / курсів) для трьох кластерів:
У межах цих кластерів ліцеї зможуть формувати різноманітні профілі.
10 клас — профільно-адаптаційний цикл (у ньому учні можуть змінити профіль)
Кількість годин для обов’язкових освітніх компонентів у першому семестрі 10 класу є однаковою для всіх учнів і учениць. Це дасть змогу надолужити можливі освітні втрати, поступово адаптуватися до нових форматів навчання, а головне — ознайомитися з особливостями обраного профілю.
У першому семестрі учні й учениці матимуть години для предметів і курсів за вибором.
У другому семестрі кількість годин для профільних предметів збільшиться.
11–12 класи — профільний цикл
Навчальний план містить більшу кількість годин для вивчення обраного профілю та вибіркових предметів і курсів.
Щороку кількість таких годин зростатиме, а кількість годин на обовʼязкові для всіх предмети — зменшуватиметься.
Київ.info, фото ілюстративне