Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
вт, 19 листопада
+3
$   41.33
  43.69

Закон «про дрова»: кого посадять за ґрати, а кому хвилюватися немає причин

5 листоп. 2024 10:22

Останнє оновлення  
5 листоп. 2024 10:25
Суспільство
0

12

0
Закон «про дрова»: кого посадять за ґрати, а кому хвилюватися немає причин

Закон №9665, який посилює відповідальність за зберігання дров без документів, наробив багато галасу в мережі. Люди обурюються та знімають відео в ТікТок, зазначаючи що ті, хто сьогодні зберігає дрова, прирівнялись до хабарників з ТЦК та МСЕК. Чи насправді це так?


Закон «про дрова»: кого посадять за ґрати, а кому хвилюватися немає причин

Закон «про дрова»: деталі

Верховна Рада 10 жовтня ухвалила закон (проєкт №9665), який передбачає відповідальність за зберігання дров без документів. Зараз він переданий на підпис президенту.

Законом передбачено:

  • штраф від 34 тис. грн за зберігання дров, якщо їх вартість оцінюють до 30 тисяч гривень,
  • від 5 до 7 років позбавлення волі, якщо вартість деревини більш як 30 тис. гривень.

Також цей закон передбачає штраф для громадян навіть за невеликі обсяги деревини – від 1 куб. м, якщо вони не мають документів, які підтверджують походження.

Кого посадять за дрова

Після хвилі обурення, законотворці вирішили все ж розпочати комунікацію з людьми та пояснити, що закон про дрова загрожує лише тим, хто рубає та краде дрова у великих обсягах, а жодних перевірок пересічних громадян не планується.

Так, один з авторів законопроєкту Максим Павлюк повідомив, що відповідальності за побутові обсяги дров не передбачається.

«Закон «про дрова» спрямований не проти населення, яке використовує деревину для обігріву будинків, а стосується "чорних лісорубів", незаконних пилорам, які наживаються на краденому лісі», - пояснив народний депутат від Слуги народу, заступник голови комітету ВР з питань правоохоронної діяльності й один з авторів законопроєкту Максим Павлюк.

Депутат зазначив, що особа не несе жодної відповідальності за зберігання 30 м куб. соснових дров, або 15 м куб. дубових. «Це той об’єм, який потрібен домогосподарству на опалювальний сезон, і навіть дещо із запасом», - заявив Максим Павлюк.

За інформацією законотворця, для настання кримінальної відповідальності необхідно зберігання на суму понад 30 тис. грн, а це, за даними «ДроваЄ», - 30 м куб. сосни, або 15 м куб. дуба.

«Закон не має зворотної сили в часі, відтак державні органи, зокрема й поліція, не має права вимагати документи на наявну деревину, яка придбана до набрання законом чинності», - повідомив автор законопроєкту. Та додав, що навіть суто технічно у цій частині норми закону запрацюють не раніше, як із початку підготовки до наступного опалювального сезону.

Ніхто не буде штрафувати населення за дрова просто так

В свою чергу, народний депутат України, експерт з питань кібербезпеки, телекомунікацій, ІТ-технологій та інформаційної безпеки Олександр Федієнко у своєму ТГ-каналі зауважив, що хвиля обурення через закон про дрова виникла виключно через відсутність комунікації з населенням.  

Федієнко зазначив, що ніхто не буде просто так штрафувати населення за дрова.

«Тепер про юридичну частину. Не буває так, що прийшов «дядя вася» і каже з вас штраф! Це так не працює. Бо є підзаконні документи які регламентують: Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах. Як приклад, хтось пише: «будуть саджати за видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев (брехня)». Відкриваємо постанову, п7 – заява, а далі процедура. Корупція полягає у тому, що не всі ОТГ навіть мають такий затверджений порядок!  Чому запитаєте ви? Це ж так просто та зрозуміло. Тобто сам законопроект не стільки про дрова! Скільки про посилання відповідальності. Тому варто населенню, піти до ваших місцевих депутатів, голів ОТГ та запитати! Де той самий порядок який повинна прийняти місцева влада! Чому вони цього досі не зробили, за десятки років! Може там хтось вибачаюсь на цьому заробляє? Бо саме від цього буде причинно наслідкові звʼязки щодо відповідальності. Діючий Кодекс України про адміністративну відповідальні (стаття 65) та Кримінальний кодекс України (ст. 246 КК України) вже передбачають відповідальність за незаконне перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників. Тобто ці зміни діють з 2018 року!!», - нагадав нардеп.

Також він зазначив, що «притягнути до відповідальності, можливо лише за наявності сукупності ознак. По-перше, мова йде саме за ті випадки, коли особа, що її перевозить, зберігає, чи збуває не має підтверджуючих документів про законність їх походження. А це знову  про Порядок, який повинна затвердити місцева влада.  Хочу звернути увагу, що порушення повинні бути істотними (30 м. куб. сосни, або 15 м. куб. дуба), ну тобто ми кажемо про декілька вантажівок без документів. Але і тут є запобіжник від свавілля державних органів, а саме, притягнення до відповідальності (як адміністративної, так і кримінальної) виключно судом. Ну і звісно не треба шукати документи щоб підтверджувати звідки у вас та деревина, бо закон немає зворотної сили. Тому зберігаємо спокій», - зазначив нардеп.

Київ.infoсвітлина ілюстративна