Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
нд, 06 липня
+27
$   41.73
  49.12

В чому підозрюють забудовника та топпосадовців Мінрегіону: деталі справи про землю в Києві

2 лип. 2025 17:06

Економіка
0

218

0
В чому підозрюють забудовника та топпосадовців Мінрегіону: деталі справи про землю в Києві

Стало відомо, хто фігурує у скандальній справі


В чому підозрюють забудовника та топпосадовців Мінрегіону: деталі справи про землю в Києві
фото РБК-Україна, автор: Віталій Носач

НАБУ та САП підозрюють забудовника та топпосадовців Мінрегіону в незаконній передачі землі в Києві під забудову. Про це повідомляє громадська організація Transparency International Ukraine.

За версією слідства, забудовник Сергій Копистира розробив детальну схему з метою незаконного заволодіння привабливою земельною ділянкою у столиці під будівництво житлового комплексу.

Для реалізації цього плану він залучив посадовців Міністерства розвитку громад та територій України та підконтрольного йому державного підприємства ДП «Укркомунообслуговування».

У справі фігурують:

  • Сергій Копистира – забудовник, фактичний контролер ТОВ «СІТІГАЗСЕРВІС» (та пов'язаних компаній «КСМ-Груп»), ініціатор та організатор злочинної схеми.
  • Олег Татаренко – заступник директора ТОВ «СІТІГАЗСЕРВІС», учасник схеми, відповідальний за підготовку документів та комунікацію.
  • Олексій Чернишов – віцепрем’єр-міністр – міністр національної єдності України, який на момент вчинення злочину перебував на посаді міністра розвитку громад та територій України і підозрюється у зловживанні службовим становищем та одержанні неправомірної вигоди;
  • Василь Володін – державний секретар Міністерства розвитку громад та територій України. Надавав незаконні дозволи на укладення значних господарських зобов'язань.
  • Алла Сушон – директорка ДП «Укркомунобслуговування», яка укладала очевидно невигідні для держави інвестиційні договори та договори суперфіцію.
  • Максим Горбатюк – радник міністра Чернишова на громадських засадах, його довірена особа. Забезпечував конспірацію, обмін інформацією та документами між учасниками схеми.

Ця справа пов'язана з віцепрем'єр-міністром та міністром національної єдності України Олексієм Чернишовим, який раніше був міністром розвитку громад та територій. На засіданнях прокурорка зазначила, що Чернишов, зловживаючи службовим становищем, сприяв передачі державного майна на баланс ДП «Укркомунобслуговування» та видавав необхідні накази. На той момент Чернишов ще мав статус свідка в кримінальному провадженні.

На думку слідства, фігуранти оформили державне право власності на спірну земельну ділянку за Мінрегіоном до офіційної передачі ділянки на баланс ДП, що порушувало вимоги земельного законодавства. Саме Горбатюк і Татаренко координували дії між міністерством та підприємством.

Чернишов видав накази, якими визначив ДП «Укркомунобслуговування» балансоутримувачем цілісного майнового комплексу державної агрофірми «Квіти України», розташованої на тій самій ділянці. Це рішення стало юридичною підставою для подальшого укладення інвестиційних договорів.

Забудовник мав віддати державі частину майбутніх квартир у кількості, пропорційній до вартості земельної ділянки. Аби звести цю кількість до мінімуму, землю та наявні на ній будівлі оцінили майже вп’ятеро дешевше, Для цього Копистира й Татаренко залучили оцінювача, який здійснив занижену оцінку вартості як земельної ділянки, так і майнового комплексу. Це дозволило суттєво зменшити розмір житлової площі, яка мала відійти державі за умовами інвестиційних договорів. За оцінками експертів, різниця між ринковою та договірною вартістю склала понад 1 млрд грн.

Щоб створити видимість конкуренції, були подані пропозиції від фіктивних компаній, пов’язаних із забудовником.

Попри те, що Чернишов уже залишив посаду, а робоча група Мінрегіону не мала законних повноважень, Володін видав дозвіл на укладення господарського зобов’язання між ДП та приватною фірмою ТОВ «СІТІГАЗСЕРВІС». На його підставі директорка ДП Алла Сушон уклала з ТОВ «СІТІГАЗСЕРВІС» три інвестиційні договори, договір суперфіцію (право користування чужою земельною ділянкою) та акт приймання-передачі земельної ділянки. Умови договорів дозволяли забудовнику звести багатоквартирний житловий комплекс попри те, що ділянка мала сільськогосподарське цільове призначення, тобто не могла використовуватись для будівництва.

За клопотанням НАБУ та САП, на ділянку був накладений арешт, що унеможливило виконання укладених договорів. За версією слідства, за «успішне сприяння» в реалізації схеми забудовник нагородив посадовців Мінрегіону та наближених осіб квартирами зі значною знижкою. Вартість одного квадратного метра становила лише від 1 до 8 тис. грн при ринковій ціні 30 тис. грн за м кв. Загальна сума наданої неправомірної вигоди сягнула 16,8 млн грн. Чернишов отримав неправомірну вигоду у вигляді знижки на загальну суму понад 14,5 млн грн.

Фігурантам інкримінують ч. 2 ст. 364 КК України, Володіну, крім цього, інкримінують  ч. 4 ст. 368 КК України. Дії Чернишова кваліфіковано за ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 368 КК України.

Застава за міністра

На сьогодні відомо, що 2 липня, слідчий суддя Вищого антикорупційного суду, розглянувши клопотання про відсторонення від посади Віце-прем’єр-міністра – Міністра національної єдності України, відмовив у його задоволенні.

Раніше ВАКС застосував до підозрюваного запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 120 002 668 грн із покладенням низки процесуальних обов’язків.

Відповідно до ч. 1 ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Крім того, за даними Transparency International Ukraine, за Чернишова вже внесено заставу у розмірі 120 млн грн.

Крім того, сьогодні в АП ВАКС надійшла апеляційна скарга на запобіжний захід Чернишову. Невдовзі буде призначена дата засідання.

Свіжі новини у вашому смартфоні! Підписуйтесь на Київ.info у Телеграм t.me/kyiv_info_nmnm

Київ.info,  фото РБК-Україна, автор: Віталій Носач