10 черв. 2025 17:13
У Центрі інтелектуального мистецтва Меркурій, що у Львові, розпочав роботу виставковий проєкт «Закодовані послання». У його межах представили твори київського мультидисциплінарного художника Анатоля Степаненка. Про це Київ.info повідомили у Центрі інтелектуального мистецтва Меркурій.
Творча практика автора розвивається від 1970-х років і до сьогодні. Вона охоплює живопис, фотографію, кіно, енвайронмент, інсталяцію, акційне мистецтво, роботу з архівами та природними об'єктами. Анатоль Степаненко є одним із найпомітніших і водночас найбільш недооцінених митців української сцени. Тривалий час він жив і працював у Базелі (Швейцарія), взяв участь у Венеційській Бієнале в межах альтернативної програми. Митець пережив окупацію Ірпеня, піклувався про тварин, яких залишили господарі. Зараз живе і працює у Львові.
Ідеєю виставки «Закодовані послання» є розкриття унікальної творчої концепції Анатоля Степаненка: «суб’єктивного дослідження простору», яку він реалізує упродовж всього життя. Він досліджує і пізнає світ, а саме простір, що його оточує, через мистецтво. Під час цього процесу Степаненко шукає, вивчає, виокремлює і поєднує смислові, візуальні та історичні нашарування. Він інтерпретує побачене/знайдене і взаємодіє з ним. Результатом стає унікальна візуальна система знаків і символів, яка є прямим відображенням внутрішнього стану і світогляду митця.
«У його творах цей «субʼєктивний простір» у різні періоди набуває різних вимірів: через зіткнення соціального та приватного, як дослідження «археологічного» в сучасному, а також у зіставлення візуального та вербального. Наскрізним у цьому є його індивідуальний погляд на дійсність», – пояснює Богдан Мисюга, куратор проєкту, артдиректор ЦІММу.
«Закодовані послання» – мультимедійний проєкт, що поєднав малярство, графіку, кіно, фото, колаж та інші медіа, якими послуговується автор у різні часи. Понад 80 творів глядачам презентували уперше.
Особливістю є 12-метрова анімація на основі робіт Степаненка, яку спеціально для виставки створила мисткиня Катерина Слюсаренко.
Виставка побудована за принципом мозаїки: кожен відрізок часу та умов у яких жив і живе художник – провокував у ньому проблематику, а разом із нею тематичну серію, та окреме медіа, через яку ця проблематика промовляє.
Більшість серій мають текстовий супровід київської дослідниці творчості художника Галини Скляренко.
Виставковий проєкт «Закодовані послання» триватиме до 13 липня.
Під час виставки запланована програма подій, з якою можна буде ознайомитися в соціальних мережах ЦІММу.
Куратори проєкту – Богдан Мисюга, артдиректор ЦІММу; наукова консультантка – Галина Скляренко, мистецтвознавиця; артменеджерка проєкту – Юля Бороха.
Київ.info, фото ЦІММу