27 лют. 2025 16:53
33
Роз’яснення від адвоката
В Україні військовозобов’язані за умови відповідних підстав можуть оформити собі відстрочки від проходження військової служби. Втім, не дивлячись на зміни в законодавстві, проблеми в цьому процесі все ще залишаються. Які саме нюанси варто знати при оформленні відстрочки, на що звернути увагу військовозобов’язаним - розповіла адвокат Дар’я Тарасенко.
За словами юристки, наразі в Україні виникли нові проблеми з оформленням відстрочки, а саме - відмова через ненадання відповіді на запити до держорганів.
«Це той випадок, коли зміни до постанови КМУ №560 були направлені на покращення ситуації, а вийшло навпаки. Коли комісія ТЦК та СП отримує заяву на оформлення відстрочки, вона розглядає цю заяву на підставі поданих разом із заявою документів. Також може перевіряти інформацію у реєстрах і за потреби, має право робити запити до державних органів. Така норма була і раніше, і проблема раніше була з тим, що комісія зробила запит, а відповіді немає, і розгляд заяви застряг, заморозився. У новій редакції постанови зазначено, що комісія якщо вона вирішила, що потрібно направити запит, запит направила, а відповіді немає, то навіть за відсутності відповіді на 15-й день після отримання заяви на відстрочку, комісія зобов’язана ухвалити рішення на підставі тих документів, які подав військовозобов’язаний», - пояснила Дар’я Тарасенко.
«Давайте на прикладі. Військовозобов’язаний подав заяву на відстрочку по пункту 13 і в заяві поставив галочку про те, що немає більше інших невійськовозобов’язаних осіб, які зобов’язані утримувати, скажімо маму з інвалідністю. І теоретично, комісія може не повірити на слово, а відправити запит в РАЦС, щоб переконатись, що дійсно, немає інших таких осіб. І от за новою редакцією постанови, що має відбуватись? Направили такий запит, немає відповіді. На 15-й день комісія розглядає заяву на підставі тих документів, які подав військовозобов’язаний. Стоїть галочка, що немає - значить немає. Виходить з того, що повідомили правду, ухвалює рішення надати відстрочку, якщо з іншими документами все гаразд. Але в протоколі робить відмітку, що ухвалили таке рішення, тому що не дочекались відповіді від держоргану. І що може бути потім? А потім, якщо прийде відповідь, якою буде підтверджено, що це НЕправда і все-таки є інші особи, у комісії є повноваження скасувати раніше надану відстрочку і повідомити про це військовозобов’язаного. Ще раз повторюсь, конструкція закладена така, що якщо відповіді немає, тому виходимо з того, що всю інформацію військовозобов’язаний надав достовірну. Здається просто і зрозуміло, але що ми бачимо зараз на практиці? Я вже бачила не один такий випадок. Наприклад, ситуація вчора. Військовозобов’язаний подав заяву на відстрочку по пункту 13, і комісія засумнівалася, а чи не підроблені документи про інвалідність одного з батьків, відправила запит про це, не отримала відповіді і відмовила йому в наданні відстрочки, написавши що причина відмови – ненадходження відповіді на запит і людину тут же мобілізували», - розповіла адвокат.
Адвокат закликала членів комісії при ТЦК та СП уважно розібратися з цією нормою. «Якщо ви робите це тільки, тому що ви не розумієте - будь ласка, спитайте когось, хто розуміє. Я закликаю Міноборони надати роз’яснення з цього приводу!», - зазначила пані Дар’я.
При цьому вона порадила людям, не йти самостійно забирати результати розгляду заяви на відстрочку.
Для того щоб дізнатися про результати розгляду заяви на відстрочку, військовозобов’язаний може:
Особисто прийти в ТЦК та СП та дізнатися про рішення комісії.
Перевірити інформацію в «Резерв+» або згенерувати електронний ВОД на порталі «Дія»
«Зверніть увагу! Якщо ви побачите там запис про відстрочку - значить, результат позитивний. Можна сміливо йти отримувати довідку, якщо вона Вам потрібна, або просто користуватись еВОД із записом про відстрочку. Але якщо запису про відстрочку там немає, це може означати, що: вам відмовлено в наданні відстрочки або ваша заява все ще на розгляді або вам надано відстрочку, але в реєстр про це інформацію не внесли. Тому якщо при цьому варіанті перевірки ви не побачили запису про відстрочку, раджу обрати інший варіант», - каже адвокатка.
Також вона нагадала про те, що до ТЦК та СП можна направити письмову заяву з вимогою письмово повідомити про результат розгляду заяви.
«ТЦК та СП зобов'язані письмово відповідати на це звернення, але законом передбачено, що строк надання відповіді на таке звернення - 30 днів», - зазначила юрист.
Також, як повідомила Дар’я Тарасенко, людина може звернутись до адвоката для направлення до ТЦК та СП адвокатського запиту з вимогою повідомити про результати розгляду вашої заяви про надання/продовження відстрочки.
«По Закону у ТЦК та СП є 5 робочих днів на надання відповіді на цей запит. На практиці, на жаль, нерідко ТЦК та СП ці строки порушують чи взагалі ігнорують запити (і тоді нам доводиться звертатись зі скаргами до високопосадовців ТЦК та СП)», - зазначила вона.
Київ.info, фото ілюстративні