21 берез. 2025 13:39
17
Сьогодні велика кількість людей, які добросовісно вважали себе виключеними з обліку, з відкриттям реєстрів дізнались, що вони досі перебувають на обліку
Умовне «відкриття» реєстрів військовозобов'язаних не лише спростило вирішення певних питань, але і створило нові проблеми. Про це розповіла адвокат Дар'я Тарасенко.
Як пояснила адвокат, сьогодні велика кількість людей, які добросовісно вважали себе виключеними з обліку (і навіть вільно перетинали кордон в 2022-2023 роках), з відкриттям реєстрів дізнались, що вони досі перебувають на обліку (і, відповідно, не можуть виїхати за кордон і мають ризик мобілізації).
Дар’я Тарасенко зазначила, що на даний момент не існує універсальної поради, як діяти в такій ситуації, бо її вирішення залежить від багатьох факторів. Наприклад, від таких:
Тому кожну конкретну ситуацію необхідно розбирати з юристом індивідуально.
«На моєму досвіді - іноді вдається вирішити проблему і без суду, іноді необхідно звертатись до суду. Це залежить і від різних факторів, і від адекватності дій ТЦК та СП. І, звичайно, від коректності дій юриста, який займається справою в інтересах (не)військовозобов'язаного», - пояснила адвокат, та розповіла про позитивний кейс з власного досвіду.
«Чоловік був виключений з обліку через непридатність, але "Резерв+" показав перебування на обліку. Іноді для вирішення проблеми достатньо адвокатського запиту. Але цього разу у відповідь на запит була формальна відписка про необхідність подавати документи особисто. Після цього мною, як адвокатом, була подана заява з вимогою виправити некоректну інформацію в реєстрі - з чітко озвученим наміром звернутись до суду у випадку відмови. І сьогодні клієнт побачив в "Резерв+" відмітку про виключення з обліку через непридатність. Але не варто сприймати це як запевняння в простоті вирішення питання. На консультаціях дуже часто після вивчення документів, я пояснюю, що чоловік помиляється щодо свого статусу, і його перебування на обліку є законним. Також досить часто ми отримуємо відмови і на такі заяви - і тоді вже вимушені звертатись до суду. Судова практика з цього питання тільки формується, і вона не є однорідною. Головна проблема, яку я бачу, - суди часто не розрізняють нетотожність вимог "виключити з обліку" та "внести в реєстр запис про виключення"», - розповіла Дар’я Тарасенко.
Київ.info, світлина з відкритих джерел