Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
пн, 21 липня
+17
$   41.75
  48.61

Мери Києва за всі роки: постаті, скандали та відомі цитати

18 лип. 2025 14:53

Місто
0

267

0
Мери Києва за всі роки: постаті, скандали та відомі цитати

Мери Києва по роках: хто були ці люди та чим вони запам’яталися киянам та всій Україні.


Мери Києва за всі роки: постаті, скандали та відомі цитати
фото ілюстративне з сайту: chesno.org

Київ – це найбільше місто України за кількістю населення, яке також є столицею України та одним з найстаріших міст Європи. Очолити таке місто – велика відповідальність і звісно, удача. Адже до столиці завжди прикуті погляди з усієї країни. Сьогодні Київ.info вирішив згадати діяльність всіх мерів Києва з часів набуття Незалежності та нагадати, якими були мери Києва, що вони зробили для столиці та чим запам’яталися киянам та всім українцям.

Мери Києва з 1991 року

  • Леонід Косаківський (1993/94–1998)

Мери Києва за всі роки: постаті, скандали та відомі цитати

Перший мер Києва з часів незалежної української держави.Він став відомим, в першу чергу,  після свого призначення. У квітні 1993 року Президент України Леонід Кравчук своїм указом звільнив із займаної посади тодішнього представника Президента України у місті Києві, голову Київської міської державної адміністрації Івана Салія та призначив на цю посаду Леоніда Косаківського, що обіймав перед цим посаду представника Президента України в Печерському районі міста Києва.

Під час голосування його кандидатуру підтримали 110 депутатів (головним чином представники соціалістів та комуністів) — практично половина з 222 депутатів, що взяли участь у голосуванні. Натомість проти виступило 105 депутатів (націонал-демократи). Тож кандидатура не була узгоджена. Пізніше, беручи до уваги неспроможність ради ухвалити рішення з цього питання, Президент призначив свого Представника «на власний вибір», так Леонід Косаківський став першим мером Києва.

В списку мерів Києва, Косаківський запам’ятався тим, що активно зайнявся подоланням торгового дефіциту, поновленням поставок продовольства та запустив програму «Турбота». Крім того, за час його каденції запустили масове оновлення транспорту. Зокрема, міська влада закупила сотні автобусів та тролейбусів. Також розпочалася розбудова лівобережжя (Осокорки, Позняки). Крім того, побудували нові станції метро.

Також до заслуг першого мера Києва можна віднести той факт, що він сприяв розвитку, промисловості, науки, архітектури у столиці, протистояв пострадянському хаосу, та відновив герб Києва.

Втім, згадуючи мерів Києва за всі роки, можна зазначити, що він створив собі занадто незалежний імідж. Свого часу він не захотів підтримувати Леоніда Кучму та мав досить напружені стосунки з центральною владою, за що досить часто ставав фігурантом різних судових процесів.

  • Олександр Омельченко (1999–2006)

Омельченко – це мер Києва, який обирався двічі о 1999–2006.

Мери Києва за всі роки: постаті, скандали та відомі цитати - фото 2

Киянам цей міський голова запам’ятався, як ініціатор будівництва нового вокзалу та масштабної реконструкції центра Києва. Крім того, він опікувався відновленням історичних храмів. Наприклад, таких: Михайлівський Золотоверхий, Успенський собор та інші.

З «історії» мерів Києва відомо, що Олександр Омельченко користувався досить великим рейтингом та підтримкою містян та отримав звання «народного мера». Втім, не без негативу. Саме за часів його роботи в Києві розпочалася масова забудова. Також його звинувачували у корупції та розбазарбванні землі.

Крім того, варто нагадати, що Омельченко часто потрапляв у аварії на дорозі.

  • Леонід Черновецький (2006–2012)

Леонід Черновецький, також відомий в народі як «Льоня Космос» - мабуть один з найскандальніших мерів Києва. Але про все по порядку.

Почнемо з хорошого. Леонід Михайлович запам’ятався тим, що став ініціатором створення картки киянина. Також він організував ініціативу щодо забезпечення продуктовими наборами малозабезпечених сімей. Влаштовував благодійні обіди. Втім, крім очевидної благодійності, йому приписували масовий земельний дерибан, підвищення тарифів, введення платної медицини та інше.

 Мери Києва за всі роки: постаті, скандали та відомі цитати - фото 3

Крім того, кияни, як і всі українці, пам’ятають Леоніда Черновецького, як мера з дуже нестандартною поведінкою. Його публічні виступи відверто дивували, а конфлікти з політиками додавали його фігурі особливої пікантності.

У 2010 році Президент України Віктор Янукович вирішив призначити у столиці більш лояльного – Олександра Попова, який очолив КМДА. Таким чином реальну владу у Черновецького фактично відібрав тодішній український лідер.

  • Галина Герега (2012–2014)

Галина Герега НЕ була міським головою Києва. Вона була секретарем Київської міської ради та виконувала обов'язки міського голови після відставки Леоніда Черновецького, з 12 липня 2012 року по 5 червня 2014 року.Як політика мало чим запам’яталася і скоріше за все, виконувала лише виконавчу та стабілізаційну функцію.  

  • Віталій Кличко (2014–тепер)

Двічі законно обраний мер Києва – Віталій Кличко. Він заступив на посаду у червні 2014 року, та був переобраний у 2020 році. На посаді він залишається й до тепер, адже на сьогодні в Україні не проводяться вибори через складну безпекову ситуацію, спричинену повномасштабним військовим вторгненням російської федерації в Україну.

Віталій Кличко користувався не просто великою довірою містян, а й великою любов’ю шанувальників боксу. Він має значні спортивні досягнення, зокрема у кікбоксингу та боксі. Зокрема, Кличко був шестиразовим чемпіоном світу з кікбоксингу. У боксі він здобув титули чемпіона світу у важкій ваговій категорії за версіями WBO, WBC, а також The Ring. Крім того, він відомий своїми успішними боями та поверненням на ринг після травм.

Віталій Кличко брав безпосередню участь у Євромайдані, був одним з ініціаторів перейменування вулиць та очищення влади. Займався боротьбою з незаконними торговими точками, реконструкцією міських територій та саме за його каденції в столиці з’явилася система «Безпечне місто».

Мери Києва за всі роки: постаті, скандали та відомі цитати - фото 4

Попри всі здобутки, Кличка часто звинувачували у незаконній забудові історичних місць,  проблемами з транспортом, та знищенні історичних будівель. Втім на сьогодні, Віталія Кличка можна точно вважати одним з кращих мерів Києва в рейтингу мерів Києва.

До речі, на сьогодні, міський голова Києва Віталій Кличко залишається лідером рейтингу потенційних кандидатів на пост мера столиці. У разі оголошення виборів за нього віддали б свої голоси 32% киян. Про це свідчить опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), яке опублікували 6 березня 2025 рок.

Усього респондентам пропонували список із дев’яти осіб, які можуть бути учасниками місцевих виборів у Києві.

Мери Києва за всі роки: постаті, скандали та відомі цитати - фото 5

Найскандальніший мер Києва

Леонід Черновецький точно посідає перше місце в рейтингу мерів Києва за безпрецедентною кількістю скандалів. Скандали, що пов’язують з колишнім мером Києва, стосувалися буквально всього: політики, економіки, моралі, права та психічного здоров’я самого столичного очільника.

  • Земля. За даними ЗМІ, за час його каденції, декілька гектарів столичних земель передали під забудову без проведення відкритих конкурсів.
  • Популізм. Багато хто з киян, пам’ятають роздачу продуктових наборів від мера, втім по факту, такі благодійні ініціативи фінансувалися через скорочення витрат на інфраструктуру та ЖКГ.

Епатажна поведінка. Він співав пісні, кидався на шию журналістам, розповідав про «Прямий зв'язок з Богом», говорив, що «продає землю, щоб нагодувати киян».

Після втрати посади Черновецький виїхав до Грузії, потім до Ізраїлю, а пізніше повернувся на публіку як «письменник» та бізнесмен.

Відомі цитати мерів Києва

Цитати Леоніда Косаківського:

«Місцеве самоврядування в Києві нагадує фантом. Воно як шотландська Нессі: усі чули, але ніхто не бачив» — про недосконалість системи влади на місцях.

«Ми – столиця не тому, що тут перебувають президент і уряд... Київ — Вічне місто» — про особливий статус столиці, яку треба розвивати виходячи з потреб мешканців, а не чиновницьких примх.

Цитати Олександра Омельченка:

«Усе в межах Києва зароблене киянами й належить їм».

«Треба ввести статтю адміністративного порушення, якщо йде маніпуляція свідомістю громадян».

Цитати Леоніда Черновецького:

«Хочеш на Байкове – плати $50 000» — так він прокоментував введення платного поховання.

«Я буду мэром вечно» —гасло, яке стало синонімом його ексцентричного стилю керування

Цитати Віталія Кличка:

«А сьогодні в завтрашній день не всі можуть дивитися... мало хто може це робити».

«Щоб холодна вода перетворилася на гарячу, її потрібно підігріти».



Київ.info,  фото з відкритих джерел