31 трав. 2025 20:47
365
Якщо ви думаєте, що київський діалект – це вигадане явище, ви дуже помиляєтеся. Київ.info вирішив розібратися, як говорять у Києві та Київській області, які є діалектизми Києва і які особливості цих слів. Влаштовуйтеся зручніше, адже обіцяємо – буде цікаво.
В суспільстві існує думка, що Київ говорить або російською, або літературною українською мовою. Стосовно першого, готові посперечатися, адже сьогодні з кожним днем все більше киян переходять на українську. Російське повномасштабне вторгнення важко б’є по столиці чи не щодня у вигляді дронів та ракет, тож бажання киян позбутися всього ворожого зрозуміле і абсолютно логічне. На рахунок літературної української – і так, і ні. Адже до столиці протягом століть їдуть люди з усіх регіонів і звісно, приносять з собою свої мовні особливості, відтак, мова у Києві неоднорідна і різнобарвна.
З офіційних даних відомо, що в Україні з 19 століття виокремлено три наріччя: південно-східне, південно-західне та північне. Наріччя - це такі великі діалектні утворення, кожне з яких, включає в себе велику кількість областей. Детальніше показано на карті з Вікіпедії.
Завдяки своєму територіальному розташуванню, Київ знаходиться на межі північного та південно-східного наріччя, але й межує з південно-західним. Тобто столиця – це унікальне місто, де зберігаються всі три наріччя! Найчастіше, тут можна зустріти такі українські говірки: середньополіська, східнополіська та наддніпрянська говірки або діалект. Як ви вже здогадалися, діалектизми – це слова, які притаманні мовленню жителів лише певної території або місцевості. Самі ж діалектні слова, можуть зустрічатися в якомусь маленькому селі, і зовсім не використовуватися у місті. Діалектизми приклади: трускавка – полуниця, маржина – худоба, шаркан – буря.
Пропонуємо розібрати основні види діалектів Київщини та їх особливості.
Це основний діалект української мови, з якого й виникла українська літературна мова. По суті, частково він зберігся до наших днів ще з часів Київської Русі. Цьому говору характерне чітке, роздільне, майже монотонне вимовляння кожного складу.
Цей діалект досить близький до білоруської говірки, а діалектологи вбачають в ньому коріння говорів полян та сіверян.
Для цього виду говірки характерне використання архаїчних форм дієслів. До прикладу: єсьм – є, будеш, умикати – красти. Також характерні архаїчні форми вищого ступеня прикметників, наприклад: сілнейші.
Як бачите, київський діалект досить різноманітний і точно потребує детального вивчення та збереження.
Читайте також: ТОП-15 цікавих фактів про Київ
Київ.info, світлини ілюстративні