27 лют. 2025 10:11
33
Історія Царських врат є нагадуванням про важливість збереження культурної спадщини як невіддільної частини національної пам’яті.
Делегація Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" вперше здійснила мистецтвознавчу експертизу двох Царських Врат XVIII століття з церкви Різдва Пресвятої Богородиці та Хрестовоздвиженської церкви Києво-Печерської лаври та підтвердила приналежність їх до української сакральної спадщини, довівши що ці Врата є невіддільною частиною історії Лаври. Про це повідомляє Національний заповідник Києво-Печерська лавра.
Дослідження відбулося в межах поїздки до Великої Британії робочої групи, яку очолила заступниця гендиректора Світлана Котляревська, у складі головного зберігача фондів Заповідника Ірини Мартинюк й художника-реставратора, експертки-мистецтвознавиці Наталі Онопрієнко.
Представники Заповідника змогли детально вивчити пам’ятку, що нині зберігається у колекції Розалінди та Артура Гілбертів у лондонському музеї Вікторії та Альберта.
Це стало ключовим етапом у дослідженні реліквії, яку створили видатні українські майстри Григорій Чижевський та Олексій Іщенко.
Комплексна мистецтвознавча експертиза дозволила детально проаналізувати стилістику, техніку виконання та збережені маркування на предметах, що підтвердили їхню автентичність та походження.
Для роботи були залучені архівні матеріали, старі фотографії та порівняльний аналіз аналогічних предметів з фондової колекції Заповідника.
«Ця експертиза – важливий крок у відновленні історичної справедливості. Вона дозволила довести, що ці пам’ятки є не лише частиною українського мистецтва, а й унікальним свідченням віртуозності наших майстрів», – акцентував гендиректор Заповідника максим Остапенко.
Науковці Лаври переконані, що ця частина української духовної та художньої спадщини має бути належним чином задокументована. Тож, надалі планується продовження дослідження у форматі спільного видання, яке буде присвячене Царським Вратам та майстрам - Григорію Чижевському та Олексію Іщенко.
«Це стане важливим кроком у систематизації отриманих матеріалів та сприятиме глибшому розумінню культурного значення цих пам'яток», – уточнила заступниця гендиректора Заповідника Світлана Котляревська.
Довідково. Дві пари Царських врат церкви Різдва Богородиці та Хрестовоздвиженської церкви Києво-Печерської лаври кінця XVIII століття були вилучені на початку 1930-х років та згодом продані на аукціоні в Лондоні, звідки почався складний шлях подорожування по приватних колекціях. Зрештою, у 1972 році, ці пам'ятки купили американські колекціонери подружжя Розалінда та Артур Гілберти, колекція яких наразі презентована в експозиції лондонського Музею Вікторії та Альберта.
Вперше за десятиліття українські фахівці отримали можливість здійснити безпосереднє дослідження обох пар Царських врат, що відкриває нові перспективи для вивчення їхньої художньої цінності, техніки виконання та історичних контекстів їхнього створення.
Царські врата – унікальні пам’ятки українського золотарства ХVІІІ ст. виготовлені зі срібла, частково позолочені, з карбованими сюжетними композиціями.
Київ.info, фото лаври