Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа

Національна мережа незалежних медіа
Національна мережа незалежних медіа
пн, 14 квітня
+15
$   41.39
  46.92

Андріївська церква у Києві: будівництво, легенди та неймовірні знахідки

9 квіт. 2025 13:09

Суспільство
0

5

0
Андріївська церква у Києві: будівництво, легенди та неймовірні знахідки

Візитна картка Києва та обов’язкова для відвідування локація для туристів. Все це про Андріївську церкву у Києві, докладно читайте у матеріалі Київ.info.


Андріївська церква у Києві – це пам’ятка історії, архітектури та живопису  XVIII ст. світового значення та одна з чотирьох пам’яток України, що увійшли до каталогу «100 чудес світу». Її побудували у 1747-1762 роках. Стиль Андріївської церкви – бароко. Будували Андріївську церкву за проєктом архітектора Бартоломео Растреллі.

Андріївська церква зберегла не тільки автентичні архітектурні форми, найбільший відсоток оздоблення екстер’єру, але й у всій повноті донесла до наших днів своє внутрішнє оздоблення.

Враховуючи надзвичайну цінність пам’ятки, Україна надала пропозиції щодо внесення Андріївської церкви до Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО.

Андріївська церква у Києві: будівництво, легенди та неймовірні знахідки

Андріївська церква – православна церква, пам’ятка світового значення у Києві, що перебуває у складі Національного заповідника «Софія Київська».

Де знаходиться Андріївська церква? Андріївська церква розташована на крутому правому березі Дніпра на Андріївській горі, східніше Старокиївської гори над Подолом. Вниз від неї йде Андріївський узвіз, що з’єднує верхнє місто з нижнім.

Церква Андрія Первозванного у Києві: легенда

Згідно з Євангеліями та апокрифами, Андрій, один з дванадцяти апостолів, брат Петра, рибалив на Тіверіадському озері. Він входив до громади Іоанна Хрестителя, поки його першим не покликав Ісус Христос до числа апостолів, і тому він був іменований Первозванним. Після П’ятидесятниці, коли на апостолів зійшов Святий Дух, Андрію за жеребом випало проповідувати слово боже у східних країнах. Пізніше, за розпорядженням римського магістрату, його було розіп’ято на Х-подібному хресті в грецькому місті Патри.

В літописах описують подорож святого апостола Андрія Первозванного з Корсуня до Риму через Руську землю. Там же розповідається, як він поставив хрест на дніпрових кручах та провістив виникнення осіянного Божою благодаттю Києва. Місцина, де відбувалися події, отримала назву - Андріївська гора.

Оповіддю про Андрія Первозванного свого часу скористався Петро І, за часів якого в 1699 році була заснована найвища нагорода Російської імперії — орден Андрія Первозванного, а на кораблях військового флоту Росії з’явився біло-блакитний Андріївський стяг. Другою особою, яка одержала орден Андрія Первозванного, був український гетьман Іван Мазепа.

Політику незалежності православної церкви і держави продовжила дочка Петра І - імператриця Єлизавета, на замовлення якої і було збудовано в Києві церкву Андрія Первозванного.

Андріївська церква у Києві: будівництво, легенди та неймовірні знахідки - фото 2

Як будували церкву на Андріївському узвозі

Збудували церкву, як кажуть в народі, «на намоленому місці». З 1215 році на цьому місці розташовувалася Хрестовозвиженська церква, після якої там спорудили дерев’яну церкву. Остання згоріла в кінці XVII ст під час масштабної пожежі.

У 1744 році розпочалося будівництво вже відомої нам Андріївської церкви на Андріївській горі. Над оздобленням церкви працювали відомі художники: І. Роменський, Іван Чайковський, Іван Вишняков з учнями, та Олексій Антропов, який розписав катедру, купол, декілька ікон іконостасу («Тайна Вечеря», «Благовіщення», «Успіння Богородиці», «Апостол Андрій Первозванний») та образів у вівтарі.

На будівництво церкви святого Андрія у Києві витратили 23 500 штук цегли, а на позолоту верхів – 1590 книжок та 20 аркушів листового золота. У 1767 році церкву освятили.

Служили у церкві до 1932 року, після чого, рішенням радянського уряду, діяльність там було припинено. Декілька років церква стояла пусткою, та згодом споруду, на правах філії, передали до складу історико-культурного заповідника «Всеукраїнське музейне містечко». У 1939 році в Андріївській церкві розмістили філію Софіївського антирелігійного музею. Втім, з початку Другої світової війни ситуація змінилася, і в Андріївській церкві знову почали молитися. Богослужіння вирішили відновити. Історія з відкриттям та закриттям церкви продовжувалася неодноразово. У церкві то забороняли богослужіння, то знову поновлювали. Наприкінці 60-тих церкву відкрили як архітектурно-історичний музей-філію Софіївського заповідника.

Андріївська церква у Києві: будівництво, легенди та неймовірні знахідки - фото 3

Таємниці Андріївської церкви в Києві

Андріївська церква в Києві має чимало легенд та цікавих фактів. Деякі з них:

  • Апостол Андрій подорожуючи зі своїми учнями землями Скіфії зупинився на  мальовничих пагорбах на нічліг, а згодом сказав їм, що місце це благословенне самим Богом, і виросте тут великий прекрасний християнський град із безліччю церков (джерело: «Повість временних літ» літописця Нестора, початку 12 ст). Вже з 12-13 ст. на цих землях почали будувати церкви.
  • Існує легенда, за якою місце, де тепер тече Дніпро, було морем. Коли святий Андрій прийшов до Києва і поставив на горі, де зараз стоїть Андріївська церква, хрест, то все море пішло вниз. Але частина його залишилася і сховалася під Андріївською горою. Коли пізніше тут побудували Андріївську церкву, то під престолом відкрився колодязь.
  • Відомо, що на місці дерев’яної Хрестовоздвиженської церкви, яку було спалено в 1677 році, в 1690 році побудували дерев’яну Андріївську церкву, яка також довго не простояла. Після цього тут був встановлений Андріївський хрест. Вже усередині 18 ст. на одному з пагорбів Старокиївської гори, званому Андріївської гіркою, за наказом імператриці Єлизавети Петрівни почали будувати кам’яну Андріївську церкву за проектом Бартоломео Растреллі. Саме він розробив в 1748 році проект, який втілював у життя московський архітектор Іван Мічурін. Будівельні роботи велися з 1749 по 1754 роки, були задіяні фахівці з Києва, Москви, Санкт-Петербурга.
  • Щоб звести храм на пагорбі, будівельники вибудували стилобат (верхня поверхня ступінчастого цоколя), який примикав до зрізу кручі. На ньому й було встановлено храм. Піднятися до Андріївської церкви можна широкими чавунними сходами, навколо будівлі церкви збудована мальовнича паперть – балюстрада, з якої відкривається неймовірна панорама на місто.

Історія Андріївської церкви нараховує ще безліч легенд та досить незвичайних фактів. Наприклад, у Андріївській церкві немає дзвонів, оскільки, за легендою, при першому ж ударі вода прокинулася б і залила не лише Київ, але і все Лівобережжя.

Церква проєктувалася виключно для Імператриці Єлизавети, то ж проведення відкритих богослужінь та скликання на службу парафіян не передбачалося.

Ще одна легенда пов’язана з місцевим майстром, який перед Великоднем вирішив зробити подарунок для мешканців міста. Він виготовив великодні прикраси і заховав їх на території церкви. Ця історія стала початком тривалих пошуків, які тривають й досі.

Андріївська церква у Києві: будівництво, легенди та неймовірні знахідки - фото 4

Ремонт і реставрація Андріївської церкви

За весь час існування церква святого Андрія у Києві не зазнала значних перебудов. А під час ремонту та реставрації у 2007 році церква ще й вразила науковців та вірян. В той час дослідники визначили, що церква та пагорб під нею знаходяться у критичному стані. Священники, які орендували приміщення святині, сотнями палили свічки та забивали цвяхи в іконостас Растреллі, що призвело до гучних непорозумінь між служителями церкви та музейниками. Згодом, розпочалися й реставраційні роботи.

У пагорб, на якому стоїть Андріївська церква, вбили сотню паль на яких закріпили жорсткий бетонний пояс. На нього натягнули кілька шарів сітки та ґрунтів і завдяки цьому сформували під ним – складну систему гідроізоляції та водовідведення. З-під самої церкви вичистили залишки струхлявілого фундаменту і сформували – корсет з бетону.

Після робіт з укріплення, почали працювати реставратори. Реставрація Андріївської церкви допомогла зробити сенсаційні знахідки. Майстри працювали на висоті у 27 метрів, зчищали десятки слоїв фарби, прибирали лишнє, щоб побачити храм, який будували за проєктом Бартоломео Растреллі.

В той же час було зроблено неймовірну знахідку – історичні свідчення про освячення церкви.

Коли музейники розбирали престол у вівтарі, під скляним ковпаком та металевими окладами, знайшли послання прийдешнім поколінням. Літери проступили через шар старої неякісної побілки. Там зберігся перелік святих, мощі яких зберігалися у цьому престолі у срібному ковчегу, а також, точна дата освячення храму.

Андріївська церква у Києві: будівництво, легенди та неймовірні знахідки - фото 5

Андріївська церква: цікаві факти

  1. Церква святого Андрія у Києві – найяскравіша пам’ятка у стилі бароко. Стиль Андріївської церкви поєднує в собі мальовничість та ефектність архітектурних форм, парадність, велику кількість різноманітного декору, позолоти, та при цьому зберігає легкість та динамічність.
  2. Іконостас Андріївської церкви, виготовлений з липи та позолочений. Він не має аналогів у світі.
  3. Андріївська церква є місцем паломництва для віруючих з усього світу.
  4. Церква на Андріївському узвозі з’являлася в багатьох фільмах, таких як «За двома зайцями» та «Вечера на хуторе близ Диканьки».
  5. В Україні існує також монета «Андріївська церква» — пам'ятна срібна монета номіналом 10 гривень, випущена Національним банком України, присвячена архітектурній перлині Києва.
  6. На початку XIX століття через бурі й негоди церква втратила декор верхів бань і маківок. Ремонтні роботи 1826 – 1829 років виконувалися за проектом та під наглядом архітектора А.Меленського. Складання проекту наступного ремонту будівлі було доручено київському єпархіальному архітектору П. Спарро. За його проектом передбачався ремонт храму, паперті, стилобату і сходів, який і був проведений у 1844-1845 роках. У цей же час дерев’яні сходи замінили на чавунні, паперть вкрили чавунними плитами.
  7. До сторічного ювілею церкви, який відзначався у 1867 році, було проведено капітальний ремонт. Струхлявілі дерев’яні крокви замінили на нові, перекрили дах і бані, пофарбували фасади, орнаментальні прикраси позолотили. Ініціатором ремонту храму був А. Муравйов (1806-1874) — поет, драматург, публіцист, релігійний та громадський діяч, особистий внесок якого у збереження Андріївської церкви дуже відчутний. Йому вдалось умовити царський уряд виділити з казни значні кошти на ремонтні роботи, які тривали кілька років. Завдяки клопотанню Муравйова Андріївська церква отримала до свята коштовні подарунки: від царської сім’ї — ікону, Євангеліє, облачення; від Київського митрополита Арсенія — картину П. Бориспольця «Проповідь апостола Андрія», від графа Шереметєва — картину «Вибір віри князем Володимиром». Сам Муравйов пожертвував храму частку мощей апостола Андрія, привезених 1850 року з Афону.
  8. Через зсув грунту, що стався в 1970-х роках, схили пагорба довелося закріпити напівкільцями буронабивних залізобетонних паль завглибшки до 20 м, на яких змонтовано залізобетонну підпірну подушку, а зверху на ній влаштовано оглядовий майданчик.
  9. Розміри Андріївської церкви – 31 х 20 метрів, висота – 47 метрів. Висота стилобату разом з фундаментом – 15 метрів.
  10. Сьогодні Андріївська церква є одним із найвідоміших символів України.

Андріївська церква у Києві: будівництво, легенди та неймовірні знахідки - фото 6

Київ.info, фото ілюстративні з відкритих джерел